Pasteryzacja, sterylizacja i tyndalizacja żywności w słoikach WECK.

Pasteryzacja – to proces utrwalania żywności poprzez poddanie działaniu wysokiej temperatury w przedziale od 72°C do 90°C. W warunkach domowych pasteryzowanie odbywa się w warunkach kąpieli wodnej lub w piekarniku nagrzanym do odpowiedniej temperatury. Temperatura pasteryzacji zależy od rodzaju żywności, im mniej wody ma produkt tym temperatura powinna być wyższa i a czas pasteryzacji dłuższy.

Z reguły pasteryzowanie odbywa się w temperaturze 75°C. zajmując od 15 do 30 minut. Pasteryzując przetwory zamknięte w słoikach WECK odniesiemy sukces jeśli będziemy przestrzegać prostych ale dobrych praktyk wekowania.

Sterylizacja – to proces niszczenia drobnoustrojów i ich zarodników przez działanie temperatury powyżej 100°C (najczęściej 120°C)  na produkty zamknięte w hermetycznych opakowaniach.

Czas i maksymalna temperatura sterylizacji są uzależnione od rodzaju, masy i gęstości sterylizowanego produktu. Odporność drobnoustrojów znacznie zwiększa się w tłuszczu oraz olejach. Duże niebezpieczeństwo dla przetworów stanowią bakterie beztlenowe, których obecność obniża w znacznym stopniu trwałość zakonserwowanej żywności.

Wegetatywne formy bakterii giną w temperaturze 60-70°C natomiast przetrwalniki przeżywają w temperaturze 100°C. Uwaga! Przetrwalnik laseczki jadu kiełbasianego ginie po 10 minutach w temperaturze 120°C, podczas gdy jego forma wegetatywna w temperaturze 70°C.

Podczas sterylizacji przetworów w słoikach WECK nie wolno przekroczyć temperatury 130°C ze względu na wytrzymałość termiczną kauczukowej uszczelki. Również w tym przypadku obowiązują dobre praktyki wekowania.

Wysoka temperatura wpływa na zmianę formy, koloru, aromatu i części walorów odżywczych sterylizowanych produktów żywnościowych. Konserwując domowymi metodami przetwory mięsne należy zachować szczególną ostrożność, higienę i ściśle przestrzegać przepisu oraz czasu i temperatury sterylizacji.

Tyndalizacja – to proces konserwacji żywności, głównie przetworów mięsnych, polegający na trzykrotnej pasteryzacji wykonywanej w odstępach, co 24 godziny. Zaletą tyndalizacji jest osiągniecie wysokiej jałowości produktu pomimo, że stosuje się temperatury niższe niż podczas sterylizacji.

Pomiędzy trzema etapami tyndalizacji słoiki powinny być przechowywane w warunkach sprzyjających rozwojowi mikroflory zawartej w przetworach, co umożliwi przechodzenie przetrwalników w postać wegetatywną, które łatwiej zabić podczas drugiej i trzeciej pasteryzacji.

Znajdź chwilę i przeczytaj o dobrych praktykach wekowania w słoikach WECK.

Projekt graficzny: www.cudownie.com.pl
© 2018 Wszelkie Prawa Zastrzeżone / WECK.COM.PL / Kopiowanie zabronione
Witryna Weck.com.pl używa plików cookies do zapewnienia Ci maksymalnego komfortu przeglądania. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.