Weck
Wekowanie w słojach I butelkach marki Weck

I. Zasady udanej konserwacji żywności w słojach WECK®.

słoiki weck

Pamiętaj, komplet to: SŁOIK + 2 SPINKI + 1 USZCZELKA (uszczelka w rozmiarze kołnierza słoika, czyli 60, 80, 100 lub 120).

1. Przed użyciem sprawdź, czy brzegi kołnierza słoja i wieczka nie są wyszczerbione lub uszkodzone. Uszczelka nie powinna być popękana.

2. Czystość jest podstawowym warunkiem dobrej konserwacji. Dlatego przed użyciem umyj słoiki i wieczka w ciepłej czystej wodzie i wyparz je wrzątkiem lub w piekarniku. Uszczelki ułóż w czystej, zimnej wodzie.

3. Słoiki napełniaj:
- do wysokości 1 cm od górnej krawędzi słoika - gorącymi produktami o konsystencji purée,
- do wysokości 2 cm od górnej krawędzi słoika - produktami, które pęcznieją,
- do wysokości 2 cm od górnej krawędzi słoika - płyny (soki, przeciery).

4. Po napełnieniu, przed zamknięciem, krawędzie słoika i uszczelka muszą być czyste. Jeśli ubrudziły się w trakcie napełniania możesz wytrzeć je czystą szmatką nasączoną spirytusem.

5. Załóż uszczelkę na wieczko i zamknij wypełniony słoik przy użyciu spinek. Dwie spinki umieść przeciwlegle w wyżłobieniach wieczka i przyciśnij do dołu tak, by ślizgając się po bocznej krawędzi wieczka zatrzasnęły się na wystającej części brzegu słoika.

6. Podczas pasteryzacji przestrzegaj temperatury i czasu zalecanych w przepisie. Zbyt wysoka temperatura pasteryzacji lub zbyt gwałtowne podgrzanie zawartości słoika mogą spowodować wypchnięcie uszczelki lub dostanie się części produktu między uszczelkę a wieczko.

7. Polecamy pasteryzację „na mokro” czyli w naczyniu z wodą o odpowiedniej temperaturze. Jeśli pasteryzujesz „na sucho” w piekarniku - pamiętaj - uszczelka topi się w temperaturze 130°C.

8. Po zakończeniu pasteryzacji, postaw słoiki w temperaturze pokojowej do całkowitego wystygnięcia przez ok. 24 godziny. Po tym czasie możesz zdjąć spinki. Uwaga! Nigdy nie odwracaj słoików WECK® do góry dnem w trakcie pasteryzacji, stygnięcia i przechowywania!

9. Słoiki przechowuj w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu z dala od miejsc narażonych na nagłe wahania temperatury.

10. Możesz zapiekać ciasta lub inne dania przygotowane w słoiczkach WECK® w piekarniku w temperaturze do 200°C. Pamiętaj aby rozgrzewać słoiczki równocześnie z piekarnikiem. Jeśli włożysz do rozgrzanego piekarnika zimne słoiczki - szkło może pęknąć.


II. Pasteryzacja, Sterylizacja, Tyndalizacja.

Pasteryzacja – to nagrzewanie produktów do temperatury w przedziale od 72°C do 90°C. W warunkach domowych pasteryzowanie odbywa się w warunkach kąpieli wodnej lub w piekarniku nagrzanym do odpowiedniej temperatury.

Z reguły pasteryzowanie odbywa się w temperaturze 75°C. zajmując od 15 do 30 minut.

Sterylizacja – to proces niszczenia drobnoustrojów i ich zarodników przez działanie temperatury powyżej 100°C (najczęściej 120°C)  na produkty zamknięte w hermetycznych opakowaniach.

Czas i maksymalna temperatura sterylizacji są uzależnione od rodzaju, masy i gęstości sterylizowanego produktu. Odporność drobnoustrojów znacznie zwiększa się w tłuszczu oraz olejach. Duże niebezpieczeństwo dla przetworów stanowią bakterie beztlenowe, których obecność obniża w znacznym stopniu trwałość zakonserwowanej żywności.

Wegetatywne formy bakterii giną w temperaturze 60-70°C natomiast przetrwalniki przeżywają w temperaturze 100°C. Uwaga! Przetrwalnik laseczki jadu kiełbasianego ginie po 10 minutach w temperaturze 120°C, podczas gdy jego forma wegetatywna w temperaturze 70°C.

Podczas sterylizacji przetworów w słoikach WECK nie wolno przekroczyć temperatury 130°C ze względu na wytrzymałość termiczną kauczukowej uszczelki.

Wysoka temperatura wpływa na zmianę formy, koloru, aromatu i części walorów odżywczych sterylizowanych produktów żywnościowych. Konserwując domowymi metodami przetwory mięsne należy zachować szczególną ostrożność, higienę i ściśle przestrzegać przepisu oraz czasu i temperatury sterylizacji.

Tyndalizacja – to proces konserwacji żywności, polegający na trzykrotnej pasteryzacji wykonywanej w odstępach, co 24 godziny. Zaletą tyndalizacji jest osiągniecie wysokiej jałowości produktu pomimo, że stosuje się temperatury niższe niż podczas sterylizacji.

Pomiędzy trzema etapami tyndalizacji słoiki powinny być przechowywane w warunkach sprzyjających rozwojowi mikroflory zawartej w przetworach, co umożliwi przechodzenie przetrwalników w postać wegetatywną, które łatwiej zabić podczas drugiej i trzeciej pasteryzacji.

Krok 1: Pierwsza pasteryzacja: 45 minut – 75°C
Krok 2: Przerwa 24 godziny
Krok 3: Druga pasteryzacja: 45 minut – 75°C
Krok 4: Przerwa 24 godziny
Krok 5: Trzecia pasteryzacja: 30 minut – 75°C


III. Metody Konserwacji Żywności.

Produkty spożywcze psują się pod wpływem działania mikroorganizmów. Życie bakterii zależy od spełnienia określonych warunków: temperatury, wilgotności, braku substancji antybakteryjnych oraz braku związków chemicznych wytwarzających wysokie ciśnienie osmotyczne. Jeżeli jeden z tych warunków zostanie odpowiednio zmodyfikowany przekraczając wartości graniczne (np. temperatura wzrośnie, wilgotność spadnie lub dodamy antybiotyk) to mikroorganizmy giną lub na jakiś czas zamierają.

Na tej zasadzie bazują wszystkie znane sposoby konserwowania produktów spożywczych. Oto krótki przegląd większości z nich:

  • Zasalanie. Metoda oparta na konserwującym działaniu chlorku sodu – soli kuchennej. Już przy 10% stężeniu soli w roztworze, życie wiele mikroorganizmów zamiera.
  • Kiszenie. Metoda, oparta na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. Powstały kwas mlekowy opóźnia rozwój mikroflory gnilnej.
  • Marynowanie. Zanurzając produkty w roztworze octu, tworzymy niesprzyjające warunki do rozwoju mikroorganizmów.
  • Cukier. W trakcie konserwowania z zastosowaniem cukru, wykorzystujemy jego zdolność do tworzenia wysokiego ciśnienia osmotycznego.
  • Wędzenie. Ta metoda wykorzystywana jest do konserwowania wcześniej peklowanych produktów mięsnych. Produkty poddawane są działaniu dymu powstającego podczas niecałkowitego spalania drewna. Dym zawiera fenole, kreozot, formaldehydy i kwas octowy – czyli substancje posiadające właściwości konserwujące.
  • Suszenie. Umiejętnie przeprowadzone suszenie produktów roślinnych powoduje niewielką stratę witamin (z wyłączeniem witaminy C) a co ciekawe, wartość odżywcza produktu wzrasta o 8 do 9 razy.
  • Zamrażanie. W temperaturze równej i niższej niż 0°C. większość mikroorganizmów znacząco spowalnia swój rozwój.

Trzeba wspomnieć, że produkty przeznaczone do zakonserwowania powinny być posortowane i umyte. Do słoika powinny trafić owoce lub warzywa zdrowe, bez zgniłych i zapleśniałych części. Będzie to miało wpływ na smak, wygląd i trwałość przetworów.


Witryna Weck.com.pl używa plików cookies do zapewnienia Ci maksymalnego komfortu przeglądania. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.